عطر درمانی

عطر درمانی چیست؟

 

در واقع این روش درمانی جزو قدیمی‌ترین درمان‌هاست. گفته شده که به‌ طور سنتیمصریان از روغن‌های خوشبو برای ماساژ و درمان بیماری‌های گوناگون استفادهمی‌کردند

.

 

 

در دوران شیوع طاعون بسیاری از افراد جهت جلوگیری از انتشار این بیماری،روغن‌های معطر را می‌سوزاندند، زیرا اعتقاد داشتند که بوی خوش، طاعون را ریشه‌کنمی‌کند.

این روش از دو طریق عمل می‌کند:

روش مستقیم: تحریک‌کننده‌های اعصاب بویایی در واقع بوهاییهستند که می‌توانند از طریق دستگاه عصبی سبب تحریک‌شدن و در نتیجه فعال‌شدن غدددرون‌ریز شوند که این عمل باعث می‌شود که پیک‌های شیمیایی- عصبی مانند آدرنالین وایندورفین و... که نقش زیادی در تنظیم تعادل بدن دارند، ساخته شوند و در نتیجهتعادل در بدن ما ایجاد می‌شود و عدم تعادل‌ها از بین می‌رود.

روش غیر مستقیم: در این  روش با استنشاق یک بو، مرکز حافظهبویایی فرد فعال می گردد. در این قسمت هر بو، همراه با حس ما نسبت به آن بو ذخیرهمی‌شود (اغلب احساسی که اولین بار با استنشاق یک عطر به ما دست داده است). وجودچنین مرکزی در مغز سبب می‌شود که یک بو به نظر ما خوب و دیگری بد باشد.

بعد از فعال شدن این بخش، دستگاه لیمبیک پیک‌های شیمیایی آزاد می‌کند و شمااحساسی را پیدا می‌کنید که اولین بار با تماس با این بو پیدا کرده بودید و در نتیجهما احساس خوب یا بد خواهیم داشت. اگر ما برای درمان از مواد معطری استفاده کنیم کهحالتی خوب در بیمار ایجاد کند، می‌تواند سبب درمان شود.

به طور کلی این روش، درمان روانشناسی و درمان فیزیکی را توأماً به همراه دارد وبا کمک به بدن و ذهن به درمان بیماران کمک می‌کند.

چگونه از این روش استفاده می‌شود؟

به این روش، بهبود با لذت نیز می‌توان گفت. زمان خاصی برای استفاده از این درمانبیان نشده و عطرهای مورد استفاده را می‌توان به صورت اسپری در محیط زندگی فرد بیمارپخش کرد.

برای مثال چند عطر و موارد استفاده آن را معرفی می‌کنیم:

اسانس رز

:

 

این اسانس یکی از اسانس‌هایی است که به سختی به دست می‌آید، زیرا به طور مثال 6تن گلبرگ رز تنها یک کیلوگرماسانس یا روغن معطر می‌دهد. با الکل یا حلال‌ها، عصاره‌گیری انجام می‌شود. این روش دومزیت دارد؛ یکی اینکه روش ارزانی است و دیگر اینکه به بوی گلبرگ تازه نزدیک‌ترخواهد بود

.

 

 

از بوی رز در روان‌ درمانی‌ها استفاده می‌شود، زیرا که حس هارمونی وامنیت در بدن ما ایجاد می‌کند و به ما کمک می‌کند تا به غرورمان مسلط شویم. انرژی دوست‌داشتن در فکر و فعالیت‌هایمان ایجاد می‌کند و در کل به قلب ماانرژی تازه می‌بخشد.

از سقط جنین‌ جلوگیری می‌کند، گرفتگی‌های عضلات و خونریزی‌ها را متوقف می‌کند،مشکلاتقاعدگیویائسگی را حل می‌کند و بهترین حمایت‌کننده روانی در دورانحاملگی است که بسیار بهتر از حمایت‌کننده‌هایفیزیکی عمل می‌کند.

اسانس لیمو ترش

:

 

این عطر از پوستلیمو ترش بدست می‌آید و سبب بهبود قدرت تمرکز در افراد و نیرو بخشیدن به فعالیت‌های ذهنی وتحریکات عصبی می‌شود

.

 

 

عطر لیمو ترش، عطر قابل توصیه برای محیط‌های کار است، زیرا که جو محیطکار را آرام می‌کند و باعث می‌شود که از اشتباهات انسانی پیشگیری شود. همچنین خستگی، تنبلی واسترسرا از بین می‌برد و ایجاد ارتباط را در محیط کار آسان‌تر می‌کند.

مانند دیگر اعضای خانوادهمرکبات،لیمو ترش در ضدعفونی کردن محیط قدرتمند است و در درمانکم‌خونی،اسهال،فشارخون بالا، کلسترول بالا، رماتیسم، بی‌اشتهایی،سردرد، خارش وآسممؤثر است.

اسانس وانیل

:

 

این اسانس از دانه‌های گیاهی که در ماداگاسکار و اندونزی رشد می‌کند گرفتهمی‌شود. خاصیت درمانی برای پوست دارد و به همین دلیل در ساخت وسایل آرایشی از آناستفاده می‌شود

.

 

 

از نظر روانشناسی داروی ضدافسردگی است، زیرا که بابوییدن عطر آن احساس آرامش در افراد ایجاد می‌شود.

همچنین از نظر فیزیکی نیز فوایدی را به همراه دارد که می‌توان از آنها خاصیت ضددرد بودن را نام برد.

 

/ 0 نظر / 21 بازدید